Yörüngede yeni bir soğuk savaş mı başlıyor?

Son yıllarda gerilimin hiç düşmediği ABD-Rusya ilişkilerinde en uzun süreli iş birliğinin yaşandığı uzay çalışmaları da yol ayrımına giriyor. Moskova'nın uzay istasyonu kararı ve ABD'nin Artemis projesi yeni bir uzay yarışının sinyalini veriyor.

 

Seçimlere müdahale iddiaları, nükleer silah tartışmaları ve siber saldırılar başta olmak üzere neredeyse her konuda kriz yaşayan Moskova ve Washington...

İki güç arasında yeryüzünde devam eden tüm gerilime rağmen, biraz daha yukarda, alçak dünya yörüngesinde uzun yıllardır devam eden bir iş birliği söz konusu.

Uluslararası Uzay İstasyonu.

İstasyonun görev süresi, 2020'de sona eriyordu; ancak ABD'nin bütçe artırmasıyla 2024'e uzatıldı ve 2028'e kadar uzatılmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Bunu belirleyecek olan, ülkelerin bütçe artırım kararı.

 

[Fotoğraf: NASA]

 

 

Diğer ülkelerin kararı henüz net değil; ancak Rusya, kendi uzay istasyonunu kurma yolunda adımlar atmaya başladı. ABD ise Artemis görevi ile Ay'a yeniden ayak basma çalışmalarını sürdürüyor.

Son gelişmeler, teknoloji merkezli yeni bir soğuk savaş mı başlacayacak sorusunu gündeme getirdi.

Peki soğuk savaş dönemi nasıl başlamıştı ve iş birliğine giden yolda hangi adımlar atılmıştı?

ABD ve Rusya'nın uzay yarışı tarihine kısaca bir göz atalım...

 

[Fotoğraf: Shutter]

 

 

Sputnik ve Explorer'dan Soyuz-Apollo görevine

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin ardından ABD ile Rusya arasında başlayan Soğuk Savaş, en fazla uzay çalışmalarında kendini gösterdi.

1950'lerin sonlarından başlayarak, her iki taraf da teknolojisinin, askeri ateş gücünün ve buna bağlı olarak politik-ekonomik sisteminin üstünlüğünü kanıtlamaya çalışırken uzay rekabeti dramatik bir hal aldı.

4 Ekim 1957'de, bir Sovyet R-7 kıtalararası balistik füzesi, dünyanın ilk yapay uydusu ve Dünya'nın yörüngesine yerleştirilen ilk insan yapımı nesne olan Sputnik'i fırlattı.

  • 1 / 1