GÜNCEL Haber Girişi : 07 Eylül 2021 09:09

Yeni dönem başladı! Kahramanmaraş’ta nerelerde PCR testi istenilecek?

Yeni dönem başladı! Kahramanmaraş’ta nerelerde PCR testi istenilecek? marasmagazin.com

Koronavirüs salgınında alınan tedbirler kapsamında bugün yeni bir dönem bugün itibariyle başladı. Peki, Kahramanmaraş’ta aşı olmayan ya da hastalığı geçirmemiş olanlardan hangi alanlarda PCR testi istenilecek? İşte yeni dönemde alınacak tüm tedbirler…

 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine yeni eğitim öğretim yılı öncesinde PCR testi genelgesi göndermişti. 6 Eylül 2021 tarihi ile birlikte yeni dönem de resmen başlamış oldu. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da yeni dönemde aşı olmayan ya da hastalığı geçirmemiş olanlardan 8 saat içinde sonuçlanmış negatif PCR testi istenecek ve bu PCR testi şartı 18 yaş ve üstü için geçerli olacak.

Öğrencilerle temas eden aşı olmamış eğitim personeli, kantin çalışanları, servis şoförleri ve rehber personelinden de PCR testi istenecek.

Aşı olmamış öğretmen ve okul personelinin haftada 2 kez PCR testi görülecek. PCR sonuçları okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacak.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutuları bulundurulacak ve bunların günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak. Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması halinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek.

Servislerde koltuklara numara verilecek ve oturma listesi oluşturulacak. Bu liste serviste görünür yerde asılı olacak. Böylelikle servis kullananların aynı yerde oturması sağlanacak.

Uçak, tren, otobüs ve diğer toplu taşıma araçları için de PCR testi gerekecek. Konser, tiyatro, sinema gibi toplu faaliyetler için PCR testlerinin ibraz edilmesi gerekecek. 48 saat içinde yapılan negatif PCR testi olmayanlar etkinliklere katılamayacak.

COVID-19 aşısı olmayan işçilerden bugün itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek.