GÜNCEL Haber Girişi : 16 Aralık 2021 09:13

Kahramanmaraş'ta MEB`den kişiye özel ihale yasağı.

15 Aralık 2021 Resmi gazetede yayınlanan kararlar neticesinde Kahramanmaraş'ta Rehabilitasyon Kurucusu ve Yöneticisi Melek ABALAK'a İhale kanununa muhalefetten MEB İhale yasağı getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2886 Devlet İhale Kanununa göre “Melek ABALAK”a, ihalelere katılma yasağı getirdi.

 

Yasağa ilişkin duyuru, 15 Aralık 2021 Resmi Gazetesinde yayımlandı.

 

Resmi Gazetede ki duyuruya göre yasağın, Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir ihale ilgili olduğu ve Melek ABALAK'ın  tüm ihalelerden men edildiği duyuruldu.

 

Melek ABALAK Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı tüm kurumlarda ihaleye katılamayacak.

 

Melek ABALAK kimdir ? 

 

Melek ABALAK Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde bulunan Otizm ağırlıklı bir  Rehabilitasyon Merkezinin kurucusu ve yöneticisidir.

 

2886 sayılı Devlet İhale Kanunu 

 

83 ve 84. maddeler Söz konusu  Kanunun  Yasak Fiil ve Davranışlarını düzenliyor . 

 

Buna Göre;

 

Madde 83 – İhale işlemlerinin hazırlanması, yürütülmesi ve sonuçlandırılması sırasında;

 

a) Hile, desise, vait, tehdit, nüfuz kullanma ve çıkar sağlama suretiyle veya başka yollarla ihaleye ilişkin işlemlere fesat karıştırmak veya buna teşebbüs etmek,

 

b) Açık teklif ve pazarlık usulü ile yapılan ihalelerde isteklileri tereddüde düşürecek veya rağbeti kıracak söz söylemek ve istekliler arasında anlaşmaya çağrıyı ima edecek işaret ve davranışlarda bulunmak veya ihalenin doğruluğunu bozacak biçimde görüşme ve tartışma yapmak,

 

c) İhale işlemlerinde sahte belge veya sahte teminat kullanmak veya kullanmaya teşebbüs etmek, taahhüdünü kötü niyetle yerine getirmemek, taahhüdünü yerine getirirken idareye zarar verecek işler yapmak veya işin yapılması veya teslimi sırasında hileli malzeme, araç veya usuller kullanmak, Yasaktır.

 

kaynak : https://www.resmigazete.gov.tr/ilanlar/eskiilanlar/2021/12/20211215-4.htm

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.